Télikert fűtése és szellőztetése

Télikert fűtése

A télikert fűtése és a télikert szellőztetése „konvenciós”, vagyis hőáramlással működő. Az álló levegő sokkal kevesebb nedvességet képes magában tartani, mint az azonos hőfokú mozgó levegő, így ha áll a levegő, sokkal nagyobb mennyiségű pára csapódik ki az üvegeken és a profilokon. ez is hozzátartozik a télikert varázsa, készítése munkálataihoz.

A padlófűtés nem elegendő a szükséges hőáramlás létrehozásában. A levegő nem mozog kellően ezért a pára a hidegebb pontokon kicsapódik, ezért a télikert építése során erre is oda kell figyelni.

A radiátor, vagy a különböző hő-légbefúvók a leghatékonyabbak.

Jó hőérzetet biztosít még a hősugárzó, ami egy bizonyos körben koncentráltan melegíti az ott tartózkodókat. Ez főként éttermekben bevált módszer a hidegebb napokon.

A télikert varázsa, készítése munka része az oldalfalak mentén a padlóban elhelyezett szegélyfűtés szép és praktikus megoldás, de csak a légforgatós típus, mivel ez intenzíven áramoltatja a meleget az ablakok előtt, ami csökkenti az üvegekről sugárzó hideg érzetét, és megakadályozza a páralecsapódást.

Ugyanígy esztétikus lehet a falak mentén szakaszosan elhelyezett kisméretű radiátorok sora.

Télikert fűtése különböző megoldásoknál.

Amennyiben az épület üvegei közvetlen közelében valamilyen ülő tevékenységet tervezünk (étterem, dolgozóasztal…) javasolt parapetfal (téglából megépített lábazati fal) betervezése.

A parapetfal, amellett, hogy az asztalnál ülőknek melegebb érezést nyújt, az így kialakuló belső párkány növényekkel, kisebb tárgyakkal díszíthető. A lábazati fal mögött nagyobb radiátor is jobban elfér!

Az építés során a télikert fűtése és annak megtervezését célszerű gépész szakemberre bízni, aki az üvegszerkezet általunk megadott hőtechnikai paramétereinek, a lakóépület meglévő fűtési rendszerének, az épület tájolásának, várható funkciójának, valamint az épület méretének függvényében tudja az ideális fűtéstípust kiválasztani, és azt a szükséges hőmennyiségre méretezni.

Télikert szellőztetése – megfelelő légcsere is fontos amikor a télikert varázsa, készítése mellett döntöttünk.

A tervezéskor az egyik legfontosabb szempont a nyílászárók elhelyezése, és nem csak közlekedési szempontból! A cél a minél nagyobb nyithatóság a nyári időszakra! Ennek igazából csak pénztárcánk szab határt, mivel a legnagyobb nyári melegben a legkisebb légmozgás is számít és hűsítő érzést kelt. Meleg levegőjű zárt térben nem sokáig bírjuk…

Más szempontból viszont a sok nyílászáró behozza az árát. Ez ugyanis a legolcsóbb módja a légkondicionálásnak (bizonyos korlátozásokkal természetesen). Ha „mindent kinyitunk”, akkor nincs is szükség a télikert szellőztetése-re, mivel szinte a szabadban vagyunk, csak tető van a fejünk fölött. Ez az optimális állapot, ezek a hőszigetelt télikertjeink működnek a legjobban minden évszakban, árnyékolás és légkondicionálás nélkül. Ez a télikert varázsa, készítése a munkánk során.

A Télikert fűtése és a télikert szellőztetése lehetséges mód lehet, ha a betervezett nyílászárókat jól helyezzük el; például az átellenes sarkakon, a legalacsonyabb és legmagasabb pontokon. Ehhez társulhat az épület mérete szerint számolt mennyiségű sávszellőző, melyeket a szerkezetekben az üveg alatti illetve feletti sávokban helyezünk el. Ezek nyitott és zárt állapotba kapcsolhatóak, de általában egész évben nyitva tartjuk őket, hogy egy minimális légmozgást az ablakok csukott állapota esetén is biztosítsanak.

Méretezett légkondicionáló berendezés kiegészítheti, illetve kiválthatja az eddig felsorolt lehetőségeket.

A télikert szellőztetése a Jakuzzis, medencés télikertek esetén ajánlatos a vízfelületet letakarni használat után, mivel a természetes párolgás nagyon nagymértékű. Ilyen esetekben szintén a gépésztervezők feladata a megfelelően méretezett párátlanító / szellőztető berendezés betervezése. A medence,- illetve jakuzzi-teret célszerű leválasztani a ház többi lakóterétől, hogy az itt keletkező nagy mennyiségű pára ne tegye tönkre a szobák bútorait, falait.

Télikert nap elleni védelem – üvegházhatás lecsökkentése

Télikert fűtése és szellőztetése

Üvegházhatás = az üvegen áthaladó fénysugarak a bent levő tárgyakon és a levegő részecskéin elnyelődnek, hővé alakulnak. Ennek a keletkezett hőnek csak kis százaléka tud ugyanezeken az üvegfelületeken eltávozni, ezért az épület felmelegszik. Ez a folyamat nyáron sokkal intenzívebb, mint télen. Télen a kevesebb napsütés és az alacsonyabb külső hőmérséklet miatti intenzívebb hő leadás következtében egy olyan egyensúly alakulhat ki, amikor viszonylag kis fűtéssel, vagy kevés szellőztetéssel egy kellemes klímájú helységünk lehet. Ez az időszak,- beleértve az őszi és tavaszi hónapokat is,- ami a télikertek legjobban kihasználható időszaka. Innen származik az elnevezés is; téli-kert.

A nyár az az évszak, amit jól kell kezelnünk egy télikertnél. Ennek módja a megfelelő üvegtípus, és/vagy a megfelelő árnyékolás alkalmazása.

Megosztás

Szólj hozzá!

Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmaz. A honlapunk használatával Ön tájékoztatásunkat tudomásul veszi.